Ebook jako sposób na pozyskiwanie nowych klientów

Ebook jako sposób na pozyskiwanie nowych klientów

  • Wrzesień 18

Lead jest jednym ze słów, które w działach marketingu odmieniane są przez wszystkie przypadki. Trudno się dziwić. Kontakt do klienta, który wyraził zainteresowanie naszą ofertą to jedna z najistotniejszych kwestii w procesie sprzedaży. Jak zdobywać wysokiej jakości leady? Jednym z najczęściej wykorzystywanych przez firmy i najskuteczniejszych sposobów jest ebook. Nie bez przyczyny. Format ten wychodzi naprzeciw oczekiwaniom odbiorów: dostarcza wartościowe treści, które czyta się z przyjemnością, w dodatku najczęściej za darmo. Mogłoby się wydawać, że przygotowanie ebooka jest proste. Wystarczy stworzyć tekst, umieścić go w sieci i gotowe. W praktyce nie jest to takie proste. Oto krótki poradnik, jak to zrobić.

Zadbaj o wartościowy content

Napisanie ebooka to wyzwanie, które wymaga dużego nakładu pracy. W przeciwieństwie do wpisu na firmowym blogu, nie da się go stworzyć w ciągu kilku godzin. Dłuższa forma daje szansę wykazania się kompleksową wiedzą na dany temat, znajomością branży i zrozumieniem potrzeb odbiorców. Nie każdy w końcu potrafi napisać książkę o objętości kilkudziesięciu stron, prawda? Dla firmy to doskonała okazja do tworzenia wizerunku eksperta, lidera opinii z prawdziwego zdarzenia oraz budowania silnej marki. Aby tak się jednak stało, niezbędna jest profesjonalna angażująca i przystępnie podana treść. To podstawa sukcesu ebooka. Dlaczego? Jeśli potencjalny klient poczuje się rozczarowany tym, co znajdzie w środku, osiągniemy efekt odwrotny do zamierzonego.

Projektuj z głową

Jeśli mamy już przygotowane artykuły, czas zaopatrzyć się w narzędzia, które umożliwią nam zaprojektowanie własnej publikacji. Aby ebook czytało się z przyjemnością musi być przyjazny pod kątem wizualnym i graficznym. Zanim jednak dokonamy wyboru spośród dostępnych w sieci darmowych i płatnych programów, należy zastanowić się nad formatem docelowym. Najpopularniejsze to PDF, EPUB oraz MOBI. Do stworzenia najprostszego ebooka wystarczy edytor tekstu, choćby z pakietu Office. Oprócz redakcji treści, z łatwością dodamy w nim spis treści, stopkę i ponumerujemy strony. Szczególną uwagę warto poświęcić okładce. To po niej w końcu rozpoznajemy książkę. Z pomocą przychodzą tu programy graficzne. Jeśli InDesign nie jest naszą mocna stroną, świetnie sprawdzi się tu Canva. Osoby zainteresowane ebookami w standardach EPUB oraz MOBI muszą zainstalować dodatkowe oprogramowanie, takie jak np. Calibre czy Sigil, które umożliwiają stworzenie ebooka w całości.

Postaw na landing page

Przygotowanie ebooka o odpowiedniej merytorycznej jakości to niewątpliwie prawdziwe wyzwanie. Dużo większym może okazać się jego promocja i dystrybucja. Naprzeciw temu problemowi wychodzi landing page. W jaki sposób go przygotować, żeby uzyskać jak najlepsze wyniki? Nieodłącznym elementem strony docelowej jest prawidłowo skonstruowany formularz. Nie może być on zbyt długi, aby nie zniechęcić potencjalnych klientów do jego wypełnienia, ale jednocześnie musi pozwalać zebrać wszystkie informacje, których marketerzy potrzebują do zakwalifikowania użytkownika jako wartościowego leada. Oprócz formularza na landing page musi znaleźć się call to action. Precyzyjnie sformułowane zdanie, np. „Pobierz ebook” zwiększa pewność klientów, co przekłada się na zwiększoną liczbę konwersji. Nie może również zabraknąć podkreślenia wartości, jakie czytelnik zyska po przeczytaniu ebooka. Na koniec warto pamiętać o umieszczeniu okładki. Choć ebook to publikacja elektroniczna, wyeksponowanie jej wizualnie sprawi, że nasza strona będzie wyglądać profesjonalnie.

Pozyskiwanie nowych klientów wymaga nieustannego szukania nowych rozwiązań, testowania ich, wyciągania wniosków oraz wprowadzania w życie zmian. Ebook jest narzędziem, którego skuteczność w pozyskiwaniu wartościowych leadów jest bardzo wysoka. Choć przygotowanie wartościowej elektronicznej publikacji to zadanie czaso- i pracochłonne, które wymaga dopięcia na ostatni guzik wielu elementów, wysiłek ten niewątpliwie wart jest swojej ceny.